S4016RTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
S4016RTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Non-Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 400 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 188A, 225A
Description : SCR 400V 16A TO220
Contact Now
SCR 400 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab